Porównywarka GSM

Reklama Nokii nieetyczna

nokia

Billboardowa reklama smartfonu Nokia 500 zachęcała do korzystania z Internetu za pośrednictwem telefonu podczas egzaminów. Hasło „Ściągasz na kolokwium? Ściągaj szybciej i za darmo dzięki WiFi. Źródło wiedzy miej zawsze przy sobie” zostało uznane przez Komisję Etyki Reklamy za nieetyczne.

Naruszenie kodeksu moralnego

Głównymi zarzutami, które zostały przedstawione firmie Nokia w związku z powyższą reklamą, były m.in. sprzeczność przekazu reklamy z ogólnie pojętymi dobrymi obyczajami, jak również brak odpowiedzialności społecznej za wyrażany przekaz. Ponadto zwrócono uwagę na fakt, że hasło reklamy nakłania dzieci i młodzież do nieetycznego zachowania.

Komisja Etyki Reklamy stwierdziła, że przedstawione na billboardzie hasło reklamowe jest jednoznaczne i demoralizuje odbiorców reklamy. Zespół Orzekający potwierdził opinię Skarżącego, że reklama smartfonu Nokia 500 jednoznacznie nawołuje do czynu zabronionego. Stwierdzenie „Źródło wiedzy miej zawsze pod ręką” jasno wskazuje, że według reklamy źródłem posiadanej wiedzy u osoby egzaminowanej jest smartfon z dostępem do Internetu, a nie – tak jak powinno być – opanowana wiedza przez ucznia czy studenta.

Inne znaczenie reklamy

Firma Nokia starała się bronić swojego stanowiska. Producent nie zgadzał się z przedstawionymi zarzutami. Przygotowana reklama miała mieć formę słownego żartu, w którym określenie „ściągać” nie dotyczyło wcale czynu zabronionego w trakcie egzaminu. Nokia zaznaczała, że głównym celem reklamy było uzmysłowienie użytkownikom telefonu Nokia 500 możliwości, jakie daje ten model (tu: bezprzewodowe, szybkie połączenie z Internetem).

Mimo argumentacji, że przedstawione przez Nokię hasło reklamowe nie może namówić do nieuczciwego zachowania podczas egzaminów (w czasie ich trwania korzystanie z telefonów komórkowych jest zabronione), Komisja Etyki Reklamy nie poparła stanowiska producenta telefonów komórkowych. Zespół Orzekający stwierdził, że przekaz reklamowy jest niezgodny z dobrymi obyczajami oraz proklamuje nieetyczne wzorce zachowań.

Komentarze